• Yağmur (Temür) Baba Zâviyesi, Dimetoka’da0

  Bu makale VAKAR (Vakıf Araştırmaları Merkezi) tarafından 2016 Yılı Kış Dönemi Araştırma Bursları kapsamında desteklenmiştir. Prof.Dr.Ahmet KALA’nın Genel Editörlüğünde Çıkarılan İslâm Medeniyeti Ansiklopedisi’nde yayınlanması uygun bulunmuştur.
  Yayın Künyesi: Ahmet KALA, Huriye EMEN; “Yağmur (Temür) Baba Zâviyesi”, İslâm Medeniyeti Ansiklopedisi, yayın yeri: www.islampedi.com, 1.Baskı (Elektronik Yayın), 6 Şubat 2016.

  READ MORE
 • Seyyid Osman Efendi Vakfı, Camii, Tekkesi ve Türbesi. Kasımpaşa Kulaksız’da.

  Seyyid Osman Efendi Vakfı, Camii, Tekkesi ve Türbesi. Kasımpaşa Kulaksız’da.0

  Büyük İstanbul Ansiklopedisi’nin bir bölümünü oluşturan Beyoğlu Ansiklopedisi’nin ilk maddeleri Galata Kasımpaşa Mahallelerinden Kulaksız Mahallesinin kurucusu-şenlendiricisi olan Seyyid Osman Efendi Vakfı, Camii, Türbesi, Zaviyesi-Tekkesi oldu. Bu ansiklopedik yayın okuyucular için dünyada bir ilke imza atmayı planlıyor. İlk kez bir ansiklopedi yayını olarak okuyucularına kaynaklarında yer alan belgelere tam ulaşım imkanı sunuyor. Bunu, OTürkDijital Veri Tabanı dijital yayını ile işbirliği yaparak sağlıyor. Hayırlı olsun.
  Aşağıdaki maddenin kaynaklarındaki belgelere ilk kez siz ulaşabilirsiniz. Deneyin.

  READ MORE
 • Sultan Alparslan’ın Malazgirt’te Zafer Kazanması İçin Cuma Hutbesinde Zafer Duası Yapılan Anadolu’nun İlk Selçuklu Camii Halen Yarı Yıkık ve İbadete Kapalı

  Sultan Alparslan’ın Malazgirt’te Zafer Kazanması İçin Cuma Hutbesinde Zafer Duası Yapılan Anadolu’nun İlk Selçuklu Camii Halen Yarı Yıkık ve İbadete Kapalı0

  Bugün 26 Ağustos 1071 Malazgirt Zaferinin 944. yıldönümü. Kutluyorum. Şehit ve gazilerimizin mekanı cennet olsun. Bu vesileyle Sultan Alparslan’ın 1064 yılında Bizans’tan fethettiği Anı-Şehristan’da komutanı Manuçehr tarafından inşa edilen ilk Selçuklu camii olan Manuçehr Camiinin resmini sizinle paylaşmak istiyorum. Ağustos 2015 yılında yani Malazgirt zaferini kutladığımız bu ay çekilen resimde görüldüğü gibi Sultan Alparslan’ın Malazgirt’te zafer kazanması için Cuma Hutbesinde Zafer duası yapılan bu ilk Anadolu Selçuklu camii halen yarı yıkık halde ve ibadete kapalıdır. 1970 yılına kadar ibadete açık olan ve Cuma namazının da kılındığı bu ilk camimiz, artık onarılıp Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından görevli İmam ve Müezzin atanıp bir an önce ibadete açılmalıdır. Bu herşeyden önce İslâm ve Vatan için gözünü kırpmadan şehit olmuş atalarımıza karşı borcumuzdur. Prof. Dr. Ahmet KALA.

  READ MORE
 • İslâm Şehirleri: Anadolu’nun İlk Selçuklu İslâm Şehri Anı-Şehristan

  İslâm Şehirleri: Anadolu’nun İlk Selçuklu İslâm Şehri Anı-Şehristan0

  Bu programda Prof.Dr.Ahmet KALA İslâm Şehri kavramını, Selçukluların Anadolu’da inşa ettikleri ilk şehir olan Ani-Şehristan ile ilgili yaptığı araştırmalar çerçevesinde ele alarak anlatmaktadır. İslâm şehirlerinin en önemli üç unsurundan ilki eski şehri temsil eden iç kaledir. İkinci unsur, eski şehri fetheden Müslüman idareciler tarafından kurulan yeni İslâm şehrini temsil eden Fethiye Cami ve Ulu Camiin inşa edildiği, yine vakıfların ticari, dini, sosyal, kültürel ve eğitim amacıyla inşa ettiği İslâm dönemi eserlerin yer aldığı Müslüman Arapların Medine, Selçuklu ve Osmanlıların Şehristan veya Şehir dedikleri kısımdır. Üçüncü unsur da yönetim, asker, güvenlik ve adalet ile ilgili kurumların yer aldığı birûn da denilen ribatlardır. Bunlardan özellikle ikinci unsur olan Medine/Şehristan/Şehir, İslâm şehrinde yer almaktadır ancak İslâm olmayan şehirlerde ise bulunmamaktadır. Bu yönüyle İslâm Şehirlerini diğer şehirlerden ayıran en önemli unsurdur.

  READ MORE
 • Kaybolan Camiler-Mescitler

  Kaybolan Camiler-Mescitler0

  Bu konuşma, Prof.Dr.Ahmet KALA’nın kaleme aldığı, kurup yönettiği proje ekibi tarafından arşiv araştırması yapılıp, belgelendirme ve ön metinleri hazırlanan İSTANBUL’UN KAYBOLAN KÜLTÜR VARLIKLARI SURİÇİ CAMİLERİ VE MESCİTLERİ-1 adlı telif eseri üzerine yaptığı değerlendirmelerdir. Kitabın Takdim yazısı aşağıdadır.
  (Yazarın bu takdim yazısı her nedense İBB Kültür A.Ş. tarafından yayınlanan kitaba konulmayarak atlanmıştır. Yazarın adı ve eserin hazırlanmasında önemli katkı sunan proje ekibi yayınlanan eserde yer almamış, yazar sadece Proje Yönetmeni ve yayınlanan kitabın metin değerlendirmelerini yapan kişi olarak kitabın önsözünde belirtilmiştir. Bu nedenle eserin yazarına ait olup kitap için kaleme aldığı Takdim yazısı ve bu eserin hazırlanmasında önemli katkılar sunan proje ekibi ilk defa aşağıda yer alan TAKDİM yazıısında yayınlanmaktadır).

  READ MORE

Latest Posts

Top Authors