• Tahta Kadı (Taht Kadısı) Mehmed Efendi Mescidi/Camii ve Vakfı, Galata Kasımpaşa’da.0

  Bu makale VAKAR (Vakıf Araştırmaları Merkezi) tarafından 2016 Yılı Güz Dönemi Araştırma Bursları kapsamında desteklenmiştir. Prof.Dr.Ahmet KALA’nın Genel Editörlüğünde Çıkarılan İslâm Medeniyeti Ansiklopedisi’nde yayınlanması uygun bulunmuştur.
  Yayın Künyesi: Ahmet KALA, Betül BAHŞİ; Tahta Kadı (Taht Kadısı) Mehmed Efendi Mescidi/Camii ve Vakfı, İslâm Medeniyeti Ansiklopedisi, yayın yeri: www.islampedi.com, 1.Baskı (Elektronik Yayın), 26 Ocak 2017.

  READ MORE
 • Yağmur (Temür) Baba Zâviyesi, Dimetoka’da0

  Bu makale VAKAR (Vakıf Araştırmaları Merkezi) tarafından 2016 Yılı Kış Dönemi Araştırma Bursları kapsamında desteklenmiştir. Prof.Dr.Ahmet KALA’nın Genel Editörlüğünde Çıkarılan İslâm Medeniyeti Ansiklopedisi’nde yayınlanması uygun bulunmuştur.
  Yayın Künyesi: Ahmet KALA, Huriye EMEN; “Yağmur (Temür) Baba Zâviyesi”, İslâm Medeniyeti Ansiklopedisi, yayın yeri: www.islampedi.com, 1.Baskı (Elektronik Yayın), 6 Şubat 2016.

  READ MORE
 • Seyyid Osman Efendi Vakfı, Camii, Tekkesi ve Türbesi. Kasımpaşa Kulaksız’da.

  Seyyid Osman Efendi Vakfı, Camii, Tekkesi ve Türbesi. Kasımpaşa Kulaksız’da.0

  Büyük İstanbul Ansiklopedisi’nin bir bölümünü oluşturan Beyoğlu Ansiklopedisi’nin ilk maddeleri Galata Kasımpaşa Mahallelerinden Kulaksız Mahallesinin kurucusu-şenlendiricisi olan Seyyid Osman Efendi Vakfı, Camii, Türbesi, Zaviyesi-Tekkesi oldu. Bu ansiklopedik yayın okuyucular için dünyada bir ilke imza atmayı planlıyor. İlk kez bir ansiklopedi yayını olarak okuyucularına kaynaklarında yer alan belgelere tam ulaşım imkanı sunuyor. Bunu, OTürkDijital Veri Tabanı dijital yayını ile işbirliği yaparak sağlıyor. Hayırlı olsun.
  Aşağıdaki maddenin kaynaklarındaki belgelere ilk kez siz ulaşabilirsiniz. Deneyin.

  READ MORE
 • Sultan Alparslan’ın Malazgirt’te Zafer Kazanması İçin Cuma Hutbesinde Zafer Duası Yapılan Anadolu’nun İlk Selçuklu Camii Halen Yarı Yıkık ve İbadete Kapalı

  Sultan Alparslan’ın Malazgirt’te Zafer Kazanması İçin Cuma Hutbesinde Zafer Duası Yapılan Anadolu’nun İlk Selçuklu Camii Halen Yarı Yıkık ve İbadete Kapalı0

  Bugün 26 Ağustos 1071 Malazgirt Zaferinin 944. yıldönümü. Kutluyorum. Şehit ve gazilerimizin mekanı cennet olsun. Bu vesileyle Sultan Alparslan’ın 1064 yılında Bizans’tan fethettiği Anı-Şehristan’da komutanı Manuçehr tarafından inşa edilen ilk Selçuklu camii olan Manuçehr Camiinin resmini sizinle paylaşmak istiyorum. Ağustos 2015 yılında yani Malazgirt zaferini kutladığımız bu ay çekilen resimde görüldüğü gibi Sultan Alparslan’ın Malazgirt’te zafer kazanması için Cuma Hutbesinde Zafer duası yapılan bu ilk Anadolu Selçuklu camii halen yarı yıkık halde ve ibadete kapalıdır. 1970 yılına kadar ibadete açık olan ve Cuma namazının da kılındığı bu ilk camimiz, artık onarılıp Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından görevli İmam ve Müezzin atanıp bir an önce ibadete açılmalıdır. Bu herşeyden önce İslâm ve Vatan için gözünü kırpmadan şehit olmuş atalarımıza karşı borcumuzdur. Prof. Dr. Ahmet KALA.

  READ MORE

Latest Posts

Top Authors